Земјотресот во Албанија почувствуван во западните делови од државава

Од:

Земјотресот што попладнево беше почувствуван од населението во западните делови од државава, а со епицентар во Албанија, 120 километри југозападно од Скопје, како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, е со Рихтерова магнитуда од 4 степени

Земјотресот, регистриран во 16 часот и 08 минути, е со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар.

Како што јави претходно дописникот на МИА од Дебар, епицентарот на земјотресот бил во пограничното албанско градче Булќиза, околина на Пешкопеја.

Пред десеттина дена регистрирани беа серија од дваесеттина земјотреси со епицентар во истата област, која е на оддалеченост од триесеттина километри од Дебар. Најсилниот беше со јачина од 4,8 степени.

Би можело да ве интересира

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

Лирман во посета на Тирана: Перспективата на Албанија и Западен Балкан е во ЕУ

Ана Ололовска

Мета: Нема причина да жалам што немав средба со Ердоган

Ана Ололовска

Ердоган во албанскиот Парламент: Албанија стратешки партнер на Турција, но мора да преземе мерки против „ФЕТО“

А1он

Ердоган во Тирана: Присуството на ФЕТО во Албанија многу го повредува турскиот народ, преземете конкретни мерки

А1он

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

А1он