Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

Од:

Два силни потреса се регистрирани вечерва во Албанија. Првиот земјотрес е со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 21:15 часот со епицентар кај местото Хамале, кај Драч, на длабочна од 10 километри.

Веднаш по првиот беше почувствуван вториот потрес.

Според Топ чанел жителите на Драч и покрај обилниот дожд се надвор од нивните домови.

Двата потреса се почувствуваа во земјава, најсилно во дебарско каде што предизвикаа вознемреност кај жителите.

Два помали земјотреси попладнево се регистирани повторно во Турција, каде најмалку 21 лице досега го загуби животот, а над 1.000 се повредени во земјотресот кој вчера ја погоди источна Турција.Најмалку 30 лица останаа затрупани под урнатините на зградите по синоќешниот земјотрес.

Би можело да ве интересира

Албанија: Околу 500 затвореници добија привремени дозволи за излез поради Ковид-19

А1он

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

А1он

Рама:Да го одржуваме отпорот,економијата паѓа и повторно се крева, мртвите не оживуваат повторно

А1он

Баша бара тестирањето за Ковид-19 да биде приоритет како во Македонија

Ана Ололовска

Во Албанија бројот на заразени од „Ковид-19“ се зголеми на 304 лица

Ана Ололовска

Во Албанија 18 новозаразени со „Ковид-19“

Ана Ололовска