Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

Од:

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија, почувствуван и во југозападните делови од нашата држава.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денес во 16 часот и 04 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија, 140 км југозападно од Скопје.

-Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML3.6, а беше почувствуван од населението на нашата Република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информираат од Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Рама: Сателитите во орбитата ќе служат Албанија да има целосна контрола врз територијата

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Рама: Зборот проширување се користи сe помалку во ЕУ

А1он

Набавката на 500.000 дози вакцини ги обедини власта и опозицијата во албанскиот Парламент

А1он

ВИДЕО: По силниот земјотрес во Далмација испукаа sидовите во куќите во близина на епицентарот

Ана Ололовска