ВИДЕО: Започна поставувањето на бројчаникот на Порта Македонија

Од:

Според неофицијални информации, вечерва со помош на механизација, службите го поставуваат бројчаникот на Порта Македонија, кој актуелниот премиер Зоран Заев го вети во предизборието за предвремените парламентарни избори.

Премиерот денеска уште еднаш го најави ваквиот зафат, иако не прецизираше кога точно ќе биде изведен истиот и рече дека тоа би се случило наскоро.

Вечерва работници придружувани од полициско обезбедување заваруваат и бушат на градбата која е дел од проектот „Скопје 2014“.

Припадниците на полицијата околу Порта Македонија велат дека не знаат какви точно активности се вршат во моментов, но ги пренасочуваат граѓаните кои минуваат под портата поради поголема безбедност.

Според предизборното ветување на Заев, украдените народни пари ќе бидат вратени назад во државната каса, а бројчаникот на Порта Македонија ќе го регистрира тековниот биланс.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија ознаки од грчката историја

Галена Николовска-Ризвановиќ

ФОТО: Олимпија фати морбили

Ана Ололовска

Обвинителството почна истрага за изградбата на мостот „Око”

Ана Ололовска

Јутарњи лист: Дрскоста на фалсификувањето на Скопје би ги шокирала и нескромните

Ана Ололовска

Бошњаковски: Постапката, процедурите и документацијата за бројчаникот се комплетни

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Муареми: Тодоровиќ ја плати штетата од 433 илјади евра на општина Центар

Ана Ололовска