Заматена водата од чешма во Тетово, не се препорачува да се пие

Од:

Центарот за јавно здравје Тетово препорачува водата од градскиот водовод да не се користи периодов поради појава на заматување предизвикано од интензивните врнежи од дожд. Објаснуваат дека состојбата не е алармантна и дека по прекинување на врнежите се очекува стабилизирање на физичко-хемиските параметри.

-Поради обилните дождови, најверојатно дојде до пробив до извориштата на Шар Планина и до заматување на водата за пиење во градскиот водовод на Тетово. Поради тоа, не препорачуваме водата да се пие, односно препорачуваме да се користи флаширана вода или да се преврива 10 минути, а потоа да се употребува изладена. Првичните резултати се во рамки на нормални вредности. Нивото на резидуален хлор е 0,2 милиграми на литар, така што препорачуваме да не се консумира додека не излеземе со конечните резултати. Нивото на резидуален хлор ни дава надеж дека нема да дојде до микробиолошко загадување и дека ова ќе биде едно транзиторно заматување на водата за пиење, изјави доктор Ратко Давидовски, специјалист по хигиена и здравствена екологија во Центар за јавно здравје.

Тетово во моментот се снабдува со вода од четирите извори на Шар Планина и од т.н. стар водоснабдителен систем. Новиот систем, кој зема вода од планинските реки кај месноста Лешница, веќе неколку дена е вон функција, исто така поради заматување на водата и затоа што сензорите на филтер-станицата не дозволуваат проток на водата.

Стариот систем од извориштата на Шар Планина денеска има зголемена количина и доток на вода во мрежата од 310 литри вода во секунда, кои во саботата биле 150. Тоа е амплитуда која се случува оддеднаш и поради дождовите и ќе се намали, информира Љуљзим Шаќири од ЈКП Тетово.

Четирите извори од стариот систем се Уливерички извор, Вакуф, Попова Шапка и Драга Вода.

Би можело да ве интересира

Откриени и казнети осум неисправни возила за јавен превоз на територија на СВР Тетово

А1он

Касами: Долгот на општина Тетово ќе биде видлив преку монитор на плоштадот

Ана Ололовска

Ловџија го застрелал својот пријател додека биле на лов кај Матејче

А1он

Во Tетовско за десет месеци 232 казни за некористење сигурносни појаси, 361 за зборување на мобилен при возење

А1он

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

Возеле со над 70 километри на час повеќе од дозволеното, казнети 13 возачи во Тетовско

А1он