Заеви ќе донираат скафандери, визири и маски за здравствените работници

Од:

Семејството Заеви донирале 6000 чаршафи за болнички кревети, од кои 5000 чаршафи се директно предадени на Министерството за здравство, а 1000 чаршафи во болниците во Струмица, Штип и Прилеп.

Семејството набавило и скафандери, визири и маски за здравствените работници и тоа во значителни колични и веќе се на пат кон државава.

Донацијата е поддршка за персоналот и болниците кои имаат недостатоци од овој вид опрема за време на справувањето со коронавирусот, чиј пик, здравствените власти го најавуваат за крајот на овој месец.

Општинскиот штаб за заштита и спасување на општина Струмица вчера соопшти дека добиле донација во хуманитарни пакети е од семејството Заеви, кое освен во општина Струмица биле донирани и во другите општини во државата, а кои деновиве преку волонтерите ќе стигнат до домовите на социјално загрозените семејства.

Во ова тешко време, мора да бидеме хумани и солидарни, да помогнеме на оние на кои помошта им е најпотребна.За таа цел огромна благодарност до фамилија Заеви за помошта која ја даваат, за донираните пакети на кризниот штаб, секако и на волонтерите кои неуморно работат за да ги распределат каде што е потребно.Како волонтер, апелирам сите граѓани да бидат солидарни, сега сме си најпотребни.Ќе повторам како волонтер стојам на располагање на сите граѓани на кои им е неопходна помош и ве уверувам дека ќе го победиме ова зло.Доколку имате потреба мојот личен телефонски број е 075/207-451.Барајте ме во секое време.Можеме и ќе го победиме корона вирусот.

Posted by Kosta Kostadinov on Сабота, 04 април 2020

Во денот се подготвуваат и се дистибуираат по 500 хуманитарни пакети.

Од таму повикуваа сите компании и граѓани во рамките на нивните можности да им помогнат на семејствата кои имаат потреба од прехранбени и производи за лична хигиена.

Би можело да ве интересира

63 новозаразени со коронавирус од 529 тестирања, 13 лица починале

Жарко Настоски

Пратеникот на СДСМ Дарко Каевски позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 650 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 14 пациенти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Моите чувства се повредени, очекував извинување од Божиновски

Ана Ололовска

Обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19, досега третирани 661 пациент

Ана Ололовска