Заев ќе разговара со Мицотакис за Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ

Од:

Премиерот Зоран Заев рече дека претстојниот НАТО самит и имплементацијата на Преспанскиот договор секако ќе бидат дел од темите на кои ќе разговара денеска во Солун со Мицотакис, иако станува збор за учество на економски форум.

– На форумот во Солун очекувам да разговараме за економски теми, но секако ќе поразговараме и за европската агенда. Јас сум благодарен што Грција е директно и позитивно вклучена во унапредувањето на нашата европска агенда. Ќе разговараме за претстојниот НАТО самит, но и за имплементацијата на Преспанскиот договор, изјави Заев по отворањето на Македонско-рускиот бизнис форум.

На новинарско прашање дали ако не добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ, Кина и Русија може да бидат опција, Заев потенцира дека единствена алтернатива за земјава се ЕУ и НАТО.

Премиерот беше дециден дека реактивирањето на Мешовитата меѓувладина комисија со Русија не значи никаков наводен одговор кон ЕУ, туку единствено заложба за интензивирање на економската соработка.

– Ова не е никаква порака. Работиме на подигнување на нашиот стандард. Треба да правиме се што носи бенефит за нашиот народ. Верувам дека аспирациите на земјава ќе се исполнат, но и дека паралелно ќе постигнеме економски просперитет, подвлече Заев.

Би можело да ве интересира

Приведен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Ана Ололовска

Заев: Постои сериозна политичката волја и подготвеност за справување со корупцијата

Ана Ололовска

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Ана Ололовска

Заев: Растот на БДП под очекувањата, но може да се оствари планираната годишна стапка од 3,8 отсто

Ана Ололовска

Ќе влеземе во прочистување на правосудството, нема да влеземе во ветинг, вели премиерот

Ана Ололовска

Заев: Уставниот суд да постапува согласно одлуката на Законодавно-правната комисија

Ана Ололовска