ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Од:

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на полицијата.

Официјално, се уште изостануваат било какви информации за тоа за каква хемикалија станува збор и какви евентуални штети можат да настанат.

Никој од надлежните од „Охис“ не излезе со поконкретна информација за тоа што се случило, а и од МВР и од Министерството за животна средина велат дека се работи на утврдување на фактичката состојба, па дури потоа ќе излезат со детални информации.

Случајот со излевањето на високотоксичната материја бил пријавен од страна на граѓани, кои се пожалиле на главоболки, печење во грлото и непријатна миризба што се ширела од фабриката.

Засега, се знае единствено дека станувало збор за хемикалија која се користела за производство на детергенти.

Би можело да ве интересира

Министерство за животна средина: Евтините сензори за аерозагадувањето не се сигурни, ниту се валидни

Татјана Ташкова

Кривична пријава против 12 лица – стечајни управници, управители, банкари, инспектори

Ана Ололовска

Кривични пријави за поранешен в.д. директор и раководители на Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле

Ана Ололовска

Кривична пријава против тројца кичевци поради агресивност кон полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

Ана Ололовска

НСПВМ: Благодариме за покачените плати, но дајте ни униформи и чизми

Ана Ололовска