Ѝ во телефонот на Јанева пронајдени сликите од неа и мебелот, „Ајфонот“ и се отклучувал со помош на САД

Од:

Во телефонот на ексспецијалната јавна обвинителка Катица Јанева се пронајдени дел од фотографиите кои претходно биле извадени од телефонот на обвинетиот Бојан Јовановски со вештачење направено од МВР.

Една од тие фотографии е и онаа каде Јанева е фотографирана со мебелот кој при нејзиното апсење беше одземен од страна на Обвинителството за организиран криминал.

Ова го соопшти обвинителката Ивана Трајчева во случајот “Рекет”. 

За отклучување на телефонот на обвинетата Катица Јанева марка “Ајфон” кој беше пронајден кај девојката од нејзниот син Лазар Јанев, обвинителката Вилма Русковска барала меѓународна правна помош од Министерството за правда на САД. 

Обвинителството за организиран криминал и корупција барало од СЈО и лозинки од инкрептирани содржини на УСБ стикови, кои беа одземени при претресот во канцеларијата на ексспецијалната обвинителка, Катица Јанева. 

Судијката даде пауза од половина час, по што ќе продолжи изведувањето на докази.

Би можело да ве интересира

Кривичен суд: Барањата на одбраната за одложување на „Рекет“ се начин за одолговлекување на постапката

Ана Ололовска

Судијката го прифати барањето на Јанева, следното судење закажано за в четврток

Ана Ололовска

Адвокатите на Јанева бараат да се одложи „Рекет“ бидејќи таа е во ризичната категорија според мерките за коронавирусот

Кристијан Ландов

Јанева во „Рекет“ почна да докажува дека не е виновна, јавноста исклучена од судењето

Ландов

На 23 март ексобвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева

Бојан Јовановски во судница ја покажува скапата гардероба на „Луј Витон“, „Шанел“ и „Диор“

Искра Манојлоска