Во Кавадарци бесплатниот превоз за пензионери ќе стартува од јануари

Од:

Бесплатниот превоз за пензионери во Кавадарци ќе стартува од јануари месец наредната година, информираа денеска од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Потсетија дека одлуката за бесплатен превоз за пензионери беше изгласана на Совет на Општина Кавадарци, на 35 седница, на барање на пензионерите. Бесплатниот превоз важи во деновите вторник, четврток, сабота и недела.

– Субвенцијата произлегува од Општината, од општинскиот буџет ќе се плати на јавното претпријатие за јавен превоз, појасни кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Советниците ја донесоа едногласно оваа одлука.

Би можело да ве интересира

Деветтооделенци од Кавадарци краделе и монтирале фотографии од соученички за да им се исмејуваат

Орце Костов

Група млади кавадарчани физички нападнале семејство во Марена

А1он

Кавадарци со низа препораки по најавените екстремно ниски температури

А1он

Приведен кавадарчанец: Излетал од патот додека превезувал мигранти при што загинало едно лице

А1он

Ковачевски: Повеќе за сите е мерката за поддршка на пензионерите до 15.000 денари за 5 месеци

Се запали куќа во кавадаречкото село Раец