ВМРО реагира на интервјуто на Заев: Тој е транзициски политичар и со него нема европска иднина

Од:

ВМРО-ДПМНЕ до медиумите испрати соопштение во кое партијата реагира на денешното интервју на претседателот на СДСМ Зоран Заев за „А1ОН“.

Еве ја реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во целост:

„ВМРО-ДПМНЕ победи во 41 општина и освои повеќе пратеници отколку СДСМ без коалициониот партнер Беса и покрај недемократската атмосфера и масовен поткуп кој екипата на Заев го правеше во текот на кампањата.

Влада на Заев ќе значи дополнително тонење на економијата и распламтување на здравствената криза, нешта со кои тој и СДСМ покажаа дека ниту знаат ниту можат да се справат. ВМРО-ДПМНЕ е партијата која доби поддршка кај народот и која ќе се справува со сите предизвици пред кои е исправена Македонија и народот.

Блескањето на Заев ја урниса Македонија, па сме доведени во ситуација државата да нема пари после септември. На тоа мора да се стави крај. Заев е последниот остаток од транзицијата кој мора да биде поразен, затоа што со таков политичар Македонија нема европска иднина, затоа што истиот е антипод на европските вредности. Покажа во овие три години дека ниту економски успеси немаше, немаше ниту правда, немаше ниту борба против криминалот, туку напротив беше носител на сите порази, неуспеси на Македонија и на крајот на краиштата беше синоним за корупцијата.“

Би можело да ве интересира

Заев: Потребно е да продолжи фокусот за решавање на прашањето за Црквата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев-Гир: Треба да се реформираат сите области, особено владеењето на правото

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Инциденти на етничка основа им одговараат единствено на СДСМ за да го прикријат неуспехот

А1он

ВИДЕО: Градоначалникот Зоран Зимбаков го демантира ВМРО-ДПМНЕ околу фабриката за канабис во Босилово

А1он

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за легализирање непостоечки објект за канабис од лица блиски на Заев

А1он