ВМРО-ДПМНЕ: Срамен и недржавнички е потегот на Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен

Од:

ВМРО-ДПМНЕ ја оценува како срамна и недржавничка одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен. Портпаролката на партијата, Марија Митева на прес конференција потврди дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и годинава на 2.Август ќе биде во Ташмаруништа.

„Претседателот Христијан Мицкоски традиционално ќе биде присутен во струшко Ташмаруништа. Пендаровски со овој потег ја менува 30-годишната традиција на прославата за Илинден. Но, кога некој човек нема визија за Република Македонија, не може ни да очекувате дека ќе има што да каже. И за тоа е ова резултатот. Навистина сме изненадени и ова е срамен и недржавнички потег“ – рече Митева.

Претседателот Пендаровски вчера соопшти дека годинава нема да држи говор на Мечкин Камен, а дека манифестацијата наместо во претпладневните часови ќе почне во 18 часот. На прославата ќе присуствуваат премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради приватни обврски нема да биде дел од манифестацијата за државниот празник.

Би можело да ве интересира

Пендаровски се сретна со неформалната група македонски професионалци што живеат во САД

Пендаровски во Њујорк се сретна со претставници на Американско-еврејскиот комитет

ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

А1он

ВИДЕО: О.Г.А.Н. штанца анкети секој ден, а во седиштето нема никој и се вејат пелени

Маја Илиевска-Пачемска

Средба Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот и на Европа во целина

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Ана Ололовска