ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев се рак за македонското здравство

Од:

СДСМ е партијата која парите во здравството, наместо за реновирање на болници, градење на нови или набавка на опрема за здравствените установи, ги троши за непродуктивни работи, СДСМ и Зоран Заев се рак за македонското здравство, велат преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Единствено што јавноста ќе го памети во 2018 година од Венко Филипче е обидот да додели тендер од 35 милиони евра на фантомска фирма отворена неколку дена пред распишувањето на тендерската постапка за набавка на реагенси во лабораториите.

Немаат слух ниту за 30 деца со лесна кршливост на коските кои цела година се без неопходната терапија. Овие алармантни податоци беа обелоденети во јавноста.

Грипот зeма се поголем зафат, има починати 4 лица, а епидемијата на морбилите коси низ целата територија на државата. Има епидемија на морбили, а на праг е и епидемија на грип. На епидемијата со морбили и покрај мерките не и се гледа крајот, а за состојбата со грипот нема ниту мерки. Молк од Филипче.

Раководењето на Филипче со министерството од ден на ден го зголемува хаосот во здравството“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, неколку фирми блиски до него се богатеа

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секулaрноста на државата, тоа е непочитување и на Уставот

Горан Наумовски

Лефков: Малиот Зоки, Филиче, исто како Заев дојде на функција за да се аболира за криминалите

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ ја носи Македонија во политичко и финансиско заложништво на друга држава обвинува СДСМ