ВМРО ДПМНЕ: Локвенец зборува за ароганција, а не сака да се откаже од платата и да ја донира за борбата со коронавирусот

Од:

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираат на денешната прес конференција на Хари Локвенец од СДСМ.

„Навистина е потценувачки Локвенец да говори за ароганција, тој кој не сакаше да се откаже од огромната плата и да ја донира за хуманитарни цели против борбата со корона вирусот. Пред СДСМ да направи copy-paste на нивните последни 1 000 изјави со ист лажен наратив дека претседателот Мицкоски го слуша Груевски, а во исто време дека државата блескајќи оди со големи чекори напред, ќе ги советуваме да му купат огледало на Заев и сигурни сум дека во него ќе го види најлошото издание на режимот за кој толку многу зборат, а силно го применуваат. Додека се занимаваат со сопствената суета и ароганција, отфрлајќи ја подадената рака за помош од ВМРО ДПМНЕ, државата тоне. Од омразата и личните фрустрации како и од стравот да не бидат засенети ја офрлаат сета помош, а на државата повеќе од кога било и е потребна“, пишува во реакцијата на ВМРО ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека тие вчера дале конкретен предлог како владата да стигне до 1.2 милијарди евра кои се потребни на стопанството.

„Ги повикуваме да се издигнат над сопствената ароганција и да прифстат помош затоа што тоа и треба на Македонија“, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Утре се отвораат нови простории за Ковид-тестирање

Жарко Настоски

Левица: Филипче е неодговорен и ја продлабочи кризата, бараме оставка

Жарко Настоски

Осумдесет отсто од регистрираните случаи на Ковид-19 се асимптоматски, вели Караџовски

Жарко Настоски

Караџовски: Нема да дозволам никој да ја црни комисијата, ќе работиме до последна капка пот

Габриела Димковиќ-Мишевска

Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

Ана Ололовска

Зголемената смртност се должи на комобирдитетите и доцното доаѓање во болница