ВИДЕО: Вардар во Карпош затрупан со ѓубре и дрвја

Од:

Пластични шишиња, кеси, сува трева, дрвја па дури мебел стојат заглавени на кејот на Вардар во делот на Карпош. Скопјани се незадоволни што се чисти и уредува делот на Вардар само во Центар.

dobivaj vesti na viber

„Како е направен овој дел, така е оставен. Дури и скалите кај мостот пред Влае се изронија и опасни се за одење“, реагираат скопјани.

Во коритото на реката, покрај кејот во неколку делови се израснати и цели дрвја, па гранките служат како брана и го собираат ѓубрето кое само се таложи оти никој не го чисти.

Скопјани алармираат дека меѓу расфрланото ѓубре на секој чекор има искористени маски.

Би можело да ве интересира

Карпош утрово без струја, граѓаните стравуваат дека почнале рестрикции

Маја Илиевска-Пачемска

Млад маж пронајден починат кај депонијата во Неготино

Судир на мотор и автомобил во Карпош

Ландов

(ВИДЕО) Осветлувањето во Карпош се вклучува денски, а се исклучува навечер: Ако плаќаме, како нема пари и се штеди?

Кристијан Ландов

Кривична пријава за скопјанец кој тргувал со отпад

А1он

Карпош ќе субвенционира купување нови велосипеди и електрични тротинети

Ана Ололовска