ВИДЕО: Вардар во Карпош затрупан со ѓубре и дрвја

Од:

Пластични шишиња, кеси, сува трева, дрвја па дури мебел стојат заглавени на кејот на Вардар во делот на Карпош. Скопјани се незадоволни што се чисти и уредува делот на Вардар само во Центар.

„Како е направен овој дел, така е оставен. Дури и скалите кај мостот пред Влае се изронија и опасни се за одење“, реагираат скопјани.

Во коритото на реката, покрај кејот во неколку делови се израснати и цели дрвја, па гранките служат како брана и го собираат ѓубрето кое само се таложи оти никој не го чисти.

Скопјани алармираат дека меѓу расфрланото ѓубре на секој чекор има искористени маски.

Би можело да ве интересира

Општина Карпош: Еднократна помош за лицата со попреченост

Ана Ололовска

Која општина колку должи и зошто: Ѓорче Петров со најголем минус, Аеродром со најмногу пари во каса

Кристијан Ландов

Јакимовски: Неодговорно е во градинките да се примаат деца од надвор, а децата од Карпош да седат дома

А1он

Семејно насилство во Карпош: Татко ја истепал ќерката, случајот го пријавила мајката

А1он

СДСМ: Очајнички чекори на ВМРО-ДПМНЕ пред извесниот пораз што им следува во Град Скопје и Карпош

А1он

Без вода утре неколку улици во општина Карпош

А1он