(ВИДЕО) Убиецот на Вања избегал на 30 ноември: Со неговиот адвокат преку Белград отишол во Бугарија

Од:

Главниот осомничен во истрагата кој според полицијата со пиштол ја усмртил 14-годишната Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски Палчо, ја напуштил државата на 30 ноември.

– Во однос на тоа, полицијата не можела да има дојава за него претходно затоа што вчера приведовме пет лица и тогаш се извршија претреси и дојдовме до таа информација. Таа информација никој ја немал претходно. Македонија ја напуштил на 30 ноември.

Љупчо Палевски Палчо е избеган во Белград па во Бугарија.

„Тоа лице е заминато од државата со возило заедно со неговиот адвокат и заминато во Белград од таму заминува во Бугарија следниот ден и понатаму ќе ги утврдуваме сите овие аспекти што ги имаме“, рече Спасовски.

Против него имаше неколку прекршочни постапки, за една од нив на ОВР Прилеп има покрената кривична пријава – рече Спасовски на прес-конференција во Основното јавно обвинителство кое ги соопшти деталите по грозоморното киднапирање и убиство на Вања и на 74-годишниот велешанец.

Би можело да ве интересира

Морничави детали од трагедијата во Нови Сад: Обредни египетски симболи и црна марама во дворот

А1он

Детали за вчерашното убиство во Прилеп: Уапсени се малолетник и 21-годишно момче

Горан Наумовски

Во Германија: Војник уби четири лица, меѓу кои и едно дете

(ВИДЕО) Еден убиен, двајца ранети во стоматолошка ординација во Калифорнија

Горан Наумовски

Свирепо убиство во Прилеп: Младо момче избодено до смрт

Катерина Ѓуровски

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски