ВИДЕО: Светлата на едната страна од Црн Дрим по еден месец не работат

Од:

Осветлувањето на едната страна од коритото на реката Црн Дрим во Струга, кое општината свечено го откри минатиот месец, не работи. Светлата во неколку бои се вклучени, но не светат. Ова се случува втор ден по ред. Не се знае дали станува збор за дефект, но тие се под десетгодишна гаранција.

Пред повеќе од еден месец, струшкиот градоначамик Рамиз Мерко со спектакуларен огномет, пренос во живо, снимки од дронови, свечено го пушти во употреба осветлувањето на реката.

За него се потрошија близу 110 илјади евра. Должината на осветлувањето, според објавата на Општина Струга, е 1800 метри. Биологот Кирил Арсовски – Пржо, кој се занимава со истражувања на националниот биодиверзитет и урбаната екологија, осветлувањето го опиша како естетски одвратно и штетно за живиот свет.

Според склучениот договор меѓу Општина Струга и струшката фирма „Те-џи бм електрик“, која победи на тендер, градоначалникот Мерко треба да ѝ исплати 109.979 евра.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 329 решенија за уривање дивоградби во Струга седат во фиока, 44 објекти се на крајбрежјето

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 14 кривични пријави, една процесирана, ниту една пресуда

Кристијан Ландов

Продавач на пазар од Велешта со нож нападнал 72-годишен стружанец

Жарко Настоски

Градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски злоупотреби, побараа антикорупционерите

Маја Илиевска-Пачемска

Во Струга само четири плажи имаат спасители на вода

Ана Ололовска

Скопјанец изградил 50-метарска ограда на државен имот во Струга, доби кривична пријава

Жарко Настоски