ВИДЕО: Мерко со огномет го пушти осветлувањето во Црн Дрим од 110 илјади евра

Од:

Негативните критики за изгледот на Црн Дрим, како и за влијанието на новите светилки врз живиот свет, не го предомислиja струшкиот градоначалник Рамиз Мерко да се откаже од осветлувањето со кое ја посине реката. Тој со спектакуларен огномет, пренос во живо, снимки од дронови, свечено го пушти во употреба осветлувањето на реката.

Кога Мерко го стисна тастерот за вклучување на огнометот, од страна доби аплаузи од неговите поддржувачи. Претходно тој одржа и говор. За критиките, не коментираше.

Градоначалникот Рамиз Мерко потроши близу 110 илјади евра за поставување на светлата во коритото на реката. Должината на осветлувањето, според објавата на Општина Струга е 1800 метри. Биологот Кирил Арсовски – Пржо кој се занимава со истражувања на националниот биодиверзитет и урбаната екологија, осветлувањето го опиша како естетски одвратно и штетно за живиот свет.

Според склучениот договор меѓу Општина Струга и струшката фирма „Те-џи бм електрик“, победник на тендерот, градоначалникот Мерко треба и исплати 109.979 евра. Таа за квалитетот на осветлувањето гарантира во наредните десет години.

Би можело да ве интересира

Роднини или случајност: На листата од Левица во Струга пет презимиња се повторуваат

А1он

Притворена дебарчанка која го тепала своето дете и го терала да питачи во Струга

А1он

Кичеец преместен од отвореното, во полуотвореното одделение на затворот во Струга

А1он

Општина Струга бара пролонгирање на почетокот на учебната година

А1он

Обновени спомен-плочите на лауреатите на СВП во Паркот на поезијата

А1он

Идри Истрефи е кандидат за Струга на Алијанса за Албанците, противник на Рамиз Мерко

Кристијан Ландов