ВИДЕО: Силното невреме во Крива Паланка однесе мостови, поплавени се домови, има огромна материјална штета

Од:

Големото невреме и поројните дождови што ја зафатија Крива Паланка предизвикаа дотекување на доловите и излевање на реките.

Однесени се пешачки мостови, поплавени неколку домови, настанати се одрони и свлечишта и големи материјални штети информира Општиа Крива Паланка.

Поради оваа ситуација состанок синоќа одржа општинскиот Штаб за заштита и спасување кој донесе заклучоци за следење и санирање на состојбата. Утрово ќе почне проценката и распоредувањето на службите на местата каде што ќе треба да се интервенира. Ќе бидат затворени критичните патни правци и ќе биде издадена забрана за движење на пешачките местови и во речните корита.

Би можело да ве интересира

Селото Дренак во кривопаланечко десетина дена е отсечено поради снегот

Седумдесет и шестгодишен жител на Крива Паланка убиен во неговиот дом

А1он

ЦУК: Од силен ветар паднати и оштетени кровови, фасади, дрвја, оштетени автомобили, пожари

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавени сателитски снимки од движењето на бурата над Европа

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион на Рајанер во борба со невремето, не успеа да слета

(ВИДЕО) Силната бура што ја погоди Европа однесе жртви од Холандија до Италија

Катерина Ѓуровски