ВИДЕО: Силно невреме го зафати Кавадарци, поплавени улици и подруми

Од:

Невреме со пороен дожд, силен ветер и грмотевици го зафати вечерва Кавадарци. За половина час наврнале 40 литри на метар квадратен. Поплавени се подруми на десетина куќи, улици. Од силниот дожд, вода е навлезена и во оштинската зграда.

dobivaj vesti na viber

-Вечерва подрачјето на Кавадарци го зафати невреме проследено со обилни врнежи на дожд. Од невремето поплавени се десетина подруми од куќи, како и средишниот дел од главната ул.7-ми Септември на која во моментот три екипи со механизација работат на расчистување, а за испумпување на водата од поплавените подруми на терен се екипи од пожарната од Кавадарци со две пумпи и екипа од Комуналец од Кавадарци со две пумпи информираат вечерва од Центарот за управување со кризи.

По невремето во градот се расчистувааt наноси од кал од улицте и се празни водата од полавенти објекти.

– По силното невреме што го зафати Кавадарци, вечерва на терен по поднесените пријави од граѓаните интервенираат служби од „Мој Општинар“, ТППЕ Кавадарци и ЈП Комуналец напиша градоначалникот Митко Јанчев.

Би можело да ве интересира

Мажот од Кавадарци бил избоден со нож, па бил запален

Горан Наумовски

Во куќа во Кавадарци пронајдено тело на маж со видливи изгореници

Катерина Павлова-Николовска

Филантропите од Кавадарци во нова мисија „3000 компјутери за Нова Година“

Куќен притвор за мажот кој му се заканувал на градоначалник на Кавадарци

Кавадарчанец со нож ја нападнал сопругата, а потоа се самоповредил

30 семејства од Кавадарци пријавиле поголеми штети од невремето

Катерина Павлова-Николовска