(ВИДЕО) Шефика Исени: Кон сите одност беше ужесен, кон Ромите посебно

Од:

Вработена во Лендсервис, фирмата која ја оддржуваше хигиената во Скопје Сити Мол, вели дека од директорот била психички и физички нападната на 25. февруари.

Почна да ме малтретира зашто не е направена генералката, зашто не било чисто. Му одговорив дека има време и ќе биде завршена работата до крај на рокот. Ме влечеше два три метра, лупаше по маси, фрлаше столови, ме буткаше, буткање од кое за малку ќе паднев. Како може така да се однесува со бремена жена? после тоа ме молеше да раговараме на мирен начин и продолжив да бегам од него. Јас отидов во полиција го пријавив, изјави Шефика Исени, вработена во Лендсервис.

Имаше секогаш лупање, вели таа и викање и по другите вработени, и со другите имаше фрлање и влечење, ни се закануваше дека ќе не брка од работа, дека е тој директор. Може да ме избрка, ама не да ме тепа, тоа е се. Не сум само јас, никој не беше опуштен да работи како што треба.

Ние бевме малтретирани психички и физички, работевме под притосок, тоа беше од почетокот кога почнавме, на сите не само кон Ромите, ама на ромската националност мислам повеќе, рече Шефика Исени вработена во Лендсервер, заврши таа.

Предраг Петровиќ

Би можело да ве интересира

Кривичен суд: Граѓаните имаат право да протестираат, но пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“ не е правосилна, подлежи на проверки

А1он

Редици во „Сити Мол“, попустите поважни од мерките против коронавирусот

А1он

„Сити мол“ ги отвори вратите, граѓаните со заштитни маски навалија во дуќаните

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Цветанка Ласкова и Лила Филиповска се придружија на хуманитарната акција во „Сити мол“

Наум Локоски

ВИДЕО: Хуманитарна акција во „Сити мол“, помогнете на социјално загрозени семејства

Наум Локоски

Ноември – месец на науката

Ана Ололовска