ВИДЕО: Се запали подрум на зграда во Аеродром

Од:

Гори подрум на зграда на улицата „23 Октомври“ во скопски Аеродром. Скопската противпожарна бригада е веќе на терен, а командантот Владимир Симоновски за „А1он“ вели дека повредени нема и пожарот е под контрола.

„На терен се две возила со осуммина пожарникари и огнот е веќе под контрола. Се уште чади, но пожарот е локализиран. Се запалиле две подрумски простории во зградата. Веќе нема опасност пожарот да се прошири на погорните катови“, рече командантот Симоновски.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека пожари во подрумските простории најчесто се случуваат поради застарена електрична инсталација, како и поради тоа што се пренатрупани. Причините за овој пожар допрва ќе се утврдуваат.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем пожар кај Шибеник, на терен повеќе од 50 пожарникари

ВИДЕО: На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра, повредени нема

А1он

Во пожарот на грчкиот остров Тасос вклучени 185 пожарникари со 15 пешадиски тима

А1он

Пожар во Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

А1он

ЦУК: Шумскиот пожар во планината помеѓу селата Вапила и Расино е се уште активен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Ана Ололовска