(ВИДЕО) Мицкоски: Не ме пуштија да го видам, Јанакиески го чуваат околу 50 полицајци

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од пред болницата „8-ми Септември“, каде е хоспитслизиран екс-министерот, Миле Јанакиески рече дека денешниот ден е црн ден за демократијата.

Мицкоски на новинарско прашање одговори дека не му било допуштено да го посети Јанакиески, кој се наоѓа во болница по тепачката во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера му беше одреден 30-дневен притвор.

„Не ми дозволија да го видам Јанакиески. Дојде дежурниот доктор и кажа дека има повреди по телото. Станува збор за тешка ситуација пред вратата на Јанакиески. Педесет полицајци беа таму и јас со неколку луѓе. Директорот требаше да се јави кај Зоран Заев за да види што ќе каже. Денеска видивме дека затворениците немаат права и исто така се подложни на туртура“, рече Мицкоски, кој претходно беше сопрен од обезбедувањето кое му укажа дека за посетата треба да побара одобрение од судот.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека случајот со тепачката во затворот ќе биде пријавен кај меѓународните фактори. Рече дека никој не ја признава грешката, туку ја правдаат со евтин „пи-ар“.

„Лудилото продолжува. Оваа криминална Влада го покажува вистинското лице. Денес се жртви Спире и Миле, а утре ке биде секој од вас. Ова е преседан, државата не успеа да ги заштити“, рече Мицкоски од пред болницата.

Тој побара одговорност да сносат премиерот Зоран Заев, министерката за правда Рената Дескоска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

„Треба да размислите што се случува во Македонија. Веднаш оставка од овие луѓе и предвремени избори. Рацете на Зоран Заев се крвави и не постои вода што може да ги испере“, рече Мицкоски и додаде дека ако ова е животот што дошол во Македонија, да им служи на чест.

Претходно денеска, екс-министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски беа повредени во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Европската Федерација на Новинари го поддржа ЗНМ: Да се преиспита одлуката на судот за 27-ми април

ЗНМ доби поддршка од Европската федерација на новинари околу судските пресуди за „27 април“

Жарко Настоски

МАН: Ние предлагаме интернет-порталите законски да станат медиуми, ЗНМ се противи

Жарко Настоски

ЗНМ: Уште една срамна пресуда за новинарите за настаните од „27ми април“

Жарко Настоски

ВИДЕО: ИКТ индустријата со импозантни резултати, Мицкоски смета дека е недоволна владината поддршка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Снемува вакцини, а најавените од Филипче и Заев никако да стигнат

Ана Ололовска