(ВИДЕО) Мицкоски: Отворени се сите опции за пред и постизборно коалицирање со албанскиот блок

Од:

Не гледам пречка за потпишување на договор за предизборна коалиција со некоја од партиите од албанскиот блок доколку најдеме заедничко разбирање, за заеднички настап на изборите, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција, како одговор дали би влегол во коалиција со опозициските албански партии.

„Сите опции се отворени, постојано сме во контакт и разговори со партиите од опозициониот албански блок и не гледам пречка за предизборно коалицирање, но и за можност самостојно на изборите, па потоа да се прават преговори за коалицирање. Ние сме отворени за соработка со сите партии“, рече Мицкоски.

Во однос на прашањето дали би коалицирале со ДУИ доколку ја добијат власта на изборите со оглед на фактот што од таму имаат одредени предуслови кои треба да ги исполни неговата партија, Мицкоски рече:

„Комуникацијата со ДУИ не се одвива на тој начин, нема поставено никакви услови и предуслови и не треба да се гледа парцијално на изјавата на министерот за економија Бектеши, засега такви условувања во разговорите нема“.

Мицкоски не беше дециден дали би коалицирал со ДУИ но потврди дека има комуникација со оваа партија која во моментов е дел од владината коалиција.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече и дека има индиции дека заводот за статистика фабрикува, пушта во јавност нерелевантни податоци и најави дека овој случај кога ќе дојдат на власт ќе го истражат до крај.

„Имаме дојави од поранешни вработени во Заводот дека оваа институција дава неточни информации и ова е сериозен срам за државата. Се работи за класична измама која детално ќе ја истражиме. Ги предупредуваме и вработените во заводот да не наседнуваат на притисоците што им се вршат за да не бидат учесници во кривично дело“, кажа Мицкоски.

За него не е спорно до одржувањето на изборите да се донесат измените на законот за Јавно обвинителство, да се избере нов државен ревизор како и измените на изборниот законик за финансирање на партиите доколку се најде прифатливо решение за сите партии.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевска: За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Попова: Шилегов во 2018 година вети дека „Златно славејче“ ќе го слави 50. јубилеј во Универзална, а сега сака да ја руши

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Подобро да падне Заев отколку индустриското производство

Ана Ололовска

Трамп првпат ја спомна можноста да се одложат претседателските избори

А1он