(ВИДЕО) Лефков: Братот на Груби купил деловен објект вреден половина милион евра

Од:

Додека Артан Груби е вицепремиер, неговиот брат трупа огромен имот. Империјата Груби расте и зазема милионски димензии. Денес продолжуваме со откривање детали за бизнис империјата на семејството Груби. Се наоѓаме на улица Македонија, една од најфреквентните улици во Скопје, во чија близина се голем број на институции и трговски центри. Токму зад мене се наоѓа најновата инвестиција на семејството Груби, голем деловен простор, купен во време додека Артан Груби е вицепремиер од страна на неговиот брат, изјави денес Миле Лефков, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

– Овој деловен простор е со површина од 127 м2, и според катастарската евиденција е сопственост на Ветон Груби, брат на Артан Груби. Квадратен метар деловен простор на оваа локација се движи помеѓу 3.000 и 4.000 евра, што значи дека објектот на Груби вреди и до 500.000 евра.

Артан Груби, да одговори како неговиот брат Ветон Груби го купува овој имот и со кои средства? И дали при купување на имотот на било кој начин е искористена неговата политичка моќ или политичко влијание? Груби да каже, како додека тој е вицепремиер, неговиот брат и нему блиски луѓе влегуваат во милионски бизниси и инвестиции.

ДКСК и ЈО да не чекаат и да отворат постапка за бизнис империјата, која се плете околу Артан Груби, како и да отворат постапка за потеклото на парите и можното злоупотреба на влијание од негова страна. Утре продолжуваме со објавување на нови детали, и дилеми кои неминовно се јавуваат за купувањето на овој деловен објект, со докази и аргументи – рече Лефков.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Лефков: Владата и ЈО да не го премолчуваат криминалниот октопод на Груби

Лефков: Артан Груби го инкриминираше својот брат

Лефков: 365 дена скандали, Ковачевски фатен во аферата Броило тешка 26 милиони евра, потребни се промени затоа избори

(ВИДЕО) Лефков: 365 дена скандали, дезертерот Ковачевски се повикал на трајна неспособност за војска

Лефков: Антикорупциска да престане политички да амнестира, Обвинителството да го истражи Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Мицкоски и Лефков да се извинат откако ДКСК ги демантираше измислените афери за Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска