(ВИДЕО) Каракамишева: Барањето услови на Иванов за мандат не е уставно

Од:

Професорката Татјана Каракамишева во гостувањето на ТВ Нова минатата недела кажа дека Иванов мора да го даде мандатот на тој што обезбедил мнозинство во парламентот и дека не може да го условува со ништо.

dobivaj vesti na viber

-Вели тој што ќе ми даде 61 потпис ќе го добие мандат, но го врзува мандатот со уште два услова. Извинете, но и тоа е така надвор од Уставот, зошто определувањето мандатар не се врзува со претходни услови и да барате исполнување од политичките партии исполнување услови.

Би можело да ве интересира

ДКСК: Обвинувањата од Иванов се паушални

Ана Ололовска

Порнешниот претседател Иванов бара од Антикорупциска информација за предметите што се водат за него

Ана Ололовска

Иванов: По ваква изјава на премиер, во секоја демократска земја паѓа владата

Жарко Настоски

Поништувањето на аболициите од Иванов е уставно, се отвора патот за предметите на СЈО

Кристијан Ландов

Ексразузнавачот Алексовски бил во станица бидејќи го снимал возилото на Џафери

Кристијан Ландов

Синиша Алексоски на распит во полициската станица Центар