(ВИДЕО) Каракамишева: Барањето услови на Иванов за мандат не е уставно

Од:

Професорката Татјана Каракамишева во гостувањето на ТВ Нова минатата недела кажа дека Иванов мора да го даде мандатот на тој што обезбедил мнозинство во парламентот и дека не може да го условува со ништо.

-Вели тој што ќе ми даде 61 потпис ќе го добие мандат, но го врзува мандатот со уште два услова. Извинете, но и тоа е така надвор од Уставот, зошто определувањето мандатар не се врзува со претходни услови и да барате исполнување од политичките партии исполнување услови.

Би можело да ве интересира

Иванов на средби со македонската дијаспора во Австралија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каракамишева: Законот не е реформски, туку со намера да се вдомат кадри на СЈО

Драган Поповски

Каракамишева бара да се поништи Договорот од Преспа и сите акти потпишани од Талат Џафери

А1он

Преку непостоечки член, Иванов помилувал 56 лица, одлучија пратениците

Васко Маглешов

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

Ана Ололовска

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Ана Ололовска