(ВИДЕО) Арсовски: Пратениците од СДСМ, Атанасов и Лалчевска си вработиле роднини во општина, основно училиште и детска градинка

Од:

Повеќе од две недели државата ја тресе најголемиот скандал на непотизам во Република Македонија предизвикан од СДСМ. Заразата со епидемијата на непотизам се шири многу полошо од што можевме сите да замислиме, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Две недели граѓаните без страв и со гнев кон СДСМ и власта ни ја откриваат најголемата мрежа на партизација на државната администрација и тоа со најблиските роднини на највисоките државни функционери на власта кои потекнуваат од редовите на СДСМ.

Денес ќе ви презентирам нови 4 случаеви од СДСМ заразени со оваа епидемија, а изворот на зараза се двајца пратеници од редовите на СДСМ, кои ги заразиле односно вработиле нивните роднини. Верувале или не и пратеникот Сашко Атанасов од Василево не останал покус во однос на своите колеги. Откако е пратеник си ги вработил своите блиски братучеди Ѓорѓи Иванов како наставник по англиски во ОУ Гоце Делчев и Зоран Атанасов исто така како наставник по физичко во истото училиште Гоце Делчев во Општина Василево. Додека пак, третиот што го вработил, односно третата е кој ако не неговата кума која што пратеникот ја вработил во општината во Василево.

Не заостанува и неговата колешка од Тетово, Татјана Лалчевска која што е пратеник од редовите на СДСМ. Таа замислете ја вработила својата ќерка во детската градинка Младост“, изјави Арсовски.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ѓорчев: Владата на Димитар Ковачевски направи катастрофа низ цела Македонија во секое село и општина

(ВИДЕО) Мицевски: Власта нема слух за граѓаните во врска со уставните измени

(ВИДЕО) Љутков: Владата дава поддршка само на градоначалниците од СДС

Алесандар Николоски стана татко, неговата сопруга на свет го донесе Јосиф

А1он

Мицкоски: Во Комисијата за Уставот се зборува Македонија да стане бинационална држава, со два народи и неколку етнички заедници

Орце Костов

Работна група без ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на нов Изборен законик

Орце Костов