Велешанец криел кокаин во лева патика, го фатиле на автопат

Од:

Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице од Велес на возраст од 31 година за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промeт наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот на 13 април, неовластено заради продажба држел наркотична дрога – кокаин во количина од 7,45 грама спакувана во едно полиетиленско пакување. Дрогата ја купил во Скопје од засега непознато лице, па со автомобил се упатил кон Велес. Пакетчето со дрога го држел скриено во левата патика, но му било пронајдено и одземено од полициски службеници на наплатната станица Сопот.

Имајќи предвид дека постои опасност од повторување на кривичното дело и опасност од бегство, со оглед на тоа што осомничениот подолг период престојува во Република Германија и имал намера повторно да замине таму, јавниот обвинител до Судот достави предлог за определување притвор. Предлогот беше прифатен од страна на судијата на претходна постапка на Основен суд Велес и определен е притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Уапсен жител на битолско Жабени, полицијата му нашла нелегално оружје во „Аудито“

Жарко Настоски

Гурбетџија во Шведска измамен за заем од 25.000 евра, сограѓанин од Дебар требало да му врати 35.000

Жарко Настоски

Загина прилепчанец, со мотоцикл излетал од пат

Во Струга уапсен жител на Франгово, носел пиштол без дозвола

Жарко Настоски

Возач сакал да гази полицајци на патот Прилеп-Битола, им ги удрил службениот мотор и колата

Жарко Настоски

Полицајци привеле агресивна скопјанка на пунктот за вакцинација во „Борис Трајковски“

Жарко Настоски