Условни казни за тинејџерите кои во Велес нападнаа полицајци

Од:

Двајцата 19-годишни граѓани на Штип кои лани бегајќи од полицијата во центарот на велес со возило полно со мигранти, нападнаа полициски службеници, се осудени на три месеци затвор условно доколку во следната една година сторат било какво кривично дело.

Амер Ибраимов и Тамер Јусеинов на 29 октомври лани во 20.30 часот на ул.„8 Септември“ во Велес, бегајќи со пикап во кои имало 23 мигранти од нив 10 деца, пред полицијата упаднаа во канал во кој се изведувале градежни работи.

Кога полицаецот ја отворил вратата, заради лишување на слобода на лицата, обвинетиот Ибраимов со нога го удрил по рака, и при обидот да ја затвори врата од неа го удрил повторно полицаецот.

Друг полицаец се обидел да ја отвори возачката врата за да го лиши од слобода возачот Усеинов, но при тоа со врата му ја фанал раката и го повредил.

Со стореното двете момчиња сториле кривично дело „Спречување на службено лице во службено дејствие“.

За кривичното дело „криумчарење на мигранти“ на обвинетите им се суди во Основен суд Скопје.

извор: tirekovmirece.com

Би можело да ве интересира

Пронајдени тела на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

30.000 деца-мигранти годинава се обиделе да го преминат смртоносниот Панамски теснец

11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се

Петмина Кинези протерани од Македонија – илегално влегле во земјава со намера да одат во Грција

„Се продава културно заградено место до река“: Жител во дивата населба на Бабуна продава плац кој не може да се легализира

Орце Костов

Дете прегазено во Велес, пренесено во скопските Клиники

А1он