Уапсен Стевчо Јакимовски

Од:

Полицијата по налог на јавен обвинител утрово го уапси лидерот на партијата ГРОМ и ексградоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, како дел од нова истрага, дознава „А1он“.

Јакимовски утрово треба да биде изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд, каде што за него ќе се бара притвор.

Поранешниот градоначалник и лани во август беше уапсен. Финансиската полиција, кај Јакимовски истражуваше во врска со три тендери, од кои два за општинските бараки и еден за плоштад во Жданец.

Повеќе информации за истрагата се очекуваат во текот на денот.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Стевчо Јакимовски ќе се кандидира за нов мандат во Карпош

А1он

Јакимовски ќе одговара за злоупотребите со јавните набавки, Русковска смета дека тоа дело му останува

Уште еден од соработниците на поранешниот градоначалник Јакимовски призна вина

СДСМ Карпош: Јакимовски ја оштетил Општината за повеќе од 230 илјади евра

Ана Ололовска

Обвинение против Јакимовски за злоупотреба на службена положба и бесправно градење

Ана Ололовска

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Ана Ололовска