Тројца приведени за убиството на 22-годишното момче во Струмица

Од:

Три лица се приведени за убиството на 22-годишникот од Струмица соопшти полицијата. Двајца од инвловираните во инцидентот во кој покрај убиството имаше и тројца приведени се приведени во Радовиш, а една жена, мајка на напаѓачот е приведена во Валандово.

dobivaj vesti na viber

На 06.07.2022 во 05.10 часот, во Радовиш, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Струмица – Полициска станица Радовиш ги лишиле од слобода М.Ј.(22), Р.А.(33), а претходно, околу 03.00 часот во с.Дедели, од полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Валандово е приведена и Ј.Т.(44), сите од Струмица.

На 05.07.2022 околу 19.30 часот, по претходна расправија поради нарушени меѓусемејни односи, на ул.„Бетовенова“ во Струмица, М.Ј. со остар предмет му нанел повреди на А.Б.(22) од Струмица, кој подоцна починал во Медицинскиот центар Струмица. Додека, Р.А., исто така, со остар предмет ги нападнал и повредил Б.Ј.(69), З.Б.(45) и О.Б.(20), сите од Струмица, на кои им е укажана лекарска помош во Медицински центар Струмица. Во нападот учествувала и Ј.Т., мајката на М.Ј..

Имено, по пријавување на случајот, полициски службеници излегле на местото и по преземени мерки, сторителите се лишени од слобода, а врз основа на судска наредба, бил извршен претрес во домот на М.Ј. и биле подигнати предмети поврзани со кривичното дело.

По наредба на Јавен обвинител, телото на починатиот било дадено на обдукција. По целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Приведен арачиновец поради закани кон вработени во интернет портал

Малолетник се застрелал чистејќи пушка

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдено украденото возило на Итната помош во Кочани

Катерина Павлова-Николовска

Приведен шверцер, фатен со половина тон тутун

Катерина Павлова-Николовска

Кривична против битолчанка, пијана предизвикала сообраќајка при што загинал совозачот

Ана Ололовска

28-годишник загина во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен

Катерина Павлова-Николовска