Техничката влада ќе биде избрана утре, Џафери го достави предлогот за министрите

Од:

Претседателот на Собранието Јован Митрески за утре во 11 часот ја закажа пленарната седница за избор на техничката влада, откако мандатарот Талат Џафери го доставил предлогот за состав и програмата на преодната влада, информираат од Кабинетот на Митрески.

За премиер на техничката влада се предлага Талат Џафери. За министри се предлагаат Славјанка Петревска за ресорот одбрана, Панче Тошковски ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, Кренар Лога со Министерството за правда, додека Артан Груби со Министерството за политички систем. Бујар Османи останува министер за надворешни работи, Фатмир Бесими ќе раководи со финансии, Јетон Шаќири со образование, а Ѓоко Велковски со труд и социјална политика. Ристо Пенов продолжува да раководи со локална самоуправа, Бисера Костадиновска Стојчева со култура, Азир Алиу со информатичко општество и администрација, Благој Бочварски со транспорт и врски а Каја Шукова во ресорот екологија.

За министри без ресор предложени се Бојан Маричиќ задолжен за европски прашања, Фатмир Битиќи за економски прашања и Славица Грковска за политики за добро владеење.

Би можело да ве интересира

Џафери: Македонија гради европски вредности на соживот, мултикултурност и мултиетничност

Митрески: Ќе предложиме измени на Законот за регулирање на коефициентот за плата во јавните високообразовни установи

Џафери на Конференцијата во Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

МВР да не прави хаос и да дава презицни информации за пасошите порача Џафери

Џафери: За претседателски кандидат на ДУИ ќе прашате во Мала Речица, за Таравари немам што да коментирам