Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

Од:

Судското рочиште меѓу грчката компанија „Интракат“ и градежната компанија „Бетон“-Штип за неисплатени побарувања во износ од два милиони евра за изградба на новата Клиничка болница е закажано на 3 декември во Основниот суд-Штип. Предметот е вратен назад во првостепениот суд, откако Врховниот суд ја укина пресудата.

dobivaj vesti na viber

Основниот и Апелациски суд во Штип пресудија во корист на штипски Бетон, кој побаруваше околу два милиони евра за изградбата на новата болница од компанијата Интракат, која е главен изведувач на проектот.

Министерството за здравство вчера информираше дека Банката на Советот на Европа, која е финансиер на проектот се повлекува, поради слабата динамика на изградба, а министерствата за здравство и финансии веќе работат на наоѓање на други финансиски извори за доизградба на објектот.

Договорот меѓу иведувачот и поранешниот подизведувач беше раскинат во 2018 година, по што следеше и судска постапка.

Би можело да ве интересира

Приведен разбојник од Штип за издржување казна затвор од три години

Штипјанка во самоодбрана со нож го повредила вонбрачниот партнер

Горан Наумовски

Полицијата за четири часа во Штип откри дваесетина неисправни камиони

Горан Наумовски

Веља Невоља на суд тврди дека не поседува машина за мелење месо

А1он

„Десет лопати за девет години“ – граѓанска акција за вечната изградба на клиничкиот центар во Штип

Директор на хуманитарна организација осуден на 12 години поради помагање на Хамас

А1он