Судот го замрзна имотот на печатницата „Европа 92“ на барање на СЈО

Од:

Судија на претходна постапка во кривичниот суд во Скопје донел одлука да им го замрзне имотот на некои од осомничените правни лица во истрагата на СЈО за Поштенска банка, дознава ,,Макфакс”.

Замрзнати се недвижности на осомничените Ратко Димитровски и Томе Главчев – „Ноел експорт-импорт“ Гевгелија и печатница „Европа 92“ Кочани. Одлуката била донесена вчера попладне. Недвижностите не смеат да се продаваат или отуѓуваат. Од кривичниот суд Скопје 1 за ,,Макфакс” ја потврдија информацијата.

Соопштение пристигна и од специјалното јавно обвинителство ке информира дека судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесел решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имот во врска со истрагата во јавноста позната под името „Поштенска банка“.

,,Со мерката е обезбеден недвижен имот сопственост на правните лица Европа 92 ДООЕЛ Кочани и НОЕЛ експорт-импорт ДООЕЛ Гевгелија и имот на име на нивните сопственици, осомничените лица во истрагата, Ратко Димитровски и Томе Главчев. Воедно, обезбеден е и имот од други правни лица кај кои имаме сомневање дека се прелеала противправна имотна корист – ТУРИСТКО ДООЕЛ Кочани, БЕНТТОН ДООЕЛ експорт-импорт Гевгелија, НОЕЛ КОМПАНИ ДОО Гевгелија и НОЕЛ ПЛУС ДООЕЛ с.Стојаково-Богданци.

Со мерките на Судот се забранува отуѓување и располагање, а дејствијата се превземени со оглед на тоа што постои oпасност истиот имот да биде отуѓен до правосилно завршување на постапката”, информира СЈО.

Судот им го одби барањето на СЈО за притвор на ексградоначалникот на Кочани и сопственик на печатницата ,,Европа 92″ и останатите осомничени за кои беше побарана оваа мерка. Наместо тоа им ги одзеде пасошите и им наложи да се јавуваат редовно во судот.

Истрагата „Поштенска банка“ е финансиска истрага во рамки на која девет лица се осомничени за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба“ и „овластување, перење пари и други приноси“ од казниво дело од член 273 од КЗ.

Со истрагата се опфатени Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитревски, Викица Поповски, Георги Каратолис, Кирил Јаневски, Зоранчо Митровски, Ристо Милев и Златко Ѓорчев.

Од извршените кривични дела сторени во временскиот период од 2001 до 2010 година била прибавена имотна корист во износ од околу 5 милиони евра.

Во почеток на 2001 година Љубчо Георгиевски, како претседател на Владата, Марјан Ѓорчев како вицепремиер и Никола Груевски како министер за финансии, со цел да го контролираат фактичкото функционирање на „Поштенска банка“, организирале во основањето на Банката, покрај „Македонска пошта“, која била во државна сопственост, да учествуваат и правни лица кои тие ги избрале – „Ноел експорт-импорт“ Гевгелија и печатница „Европа 92“ Кочани.

Сепак, поради застареноста на кривичното дело, СЈО во овој случај нема да ги гони Георгиевски, Ѓорчев и Груевски.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рустеми: Не чувствував влијание од Јанева за исказот за случајот „Рекет”

Кристијан Ландов

Jaнева одобрила да му се врати пасошот на осомничениот Томе Главчев

Васко Маглешов

СЈО повторно бара притвор за eксградоначалникот на Кочани и Томе Главчев „Поштенска банка“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Радојчиќ: Делото е застарено

Ана Ололовска

Нема притвор за осомничените за „Поштенска банка“ – СЈО ќе се жали

Ана Ололовска

Во тек распитот на три лица во Основниот суд Скопје 1 за предметот „Поштенска банка“на СЈО

Ана Ололовска