Судењето за ТНТ одложено бидејќи сопруг на обвинета е во изолација поради коронавирус

Од:

– Во Кривичниот суд се одржуваат сите судења за кои постојат законски услови истите да се одржат, а судот доследно ги почитува препораките на Владата за превенција од ширење на коронавирусот, информираат од Основен кривичен суд Скопје.

Во однос на повеќе новинарски прашања за одложувањето на денешната главна расправа за предметот „Т.Н.Т.“, од Судот информираар дека расправата е одложена за следниот закажан термин на 19 март поради немање законски претпоставки за одржување на расправата, односно отсуство на еден од обвинетите, а не по одлука на судот.

– Појаснуваме дека една од обвинетите денеска не беше присутна на судењето, а нејзиниот адвокат – Мерџан Даути, посочи дека обвинетата останала во нејзиниот дом бидејќи нејзиниот сопруг бил во контакт со лица кои сега се во изолација заради коронавирусот. Со оглед да не се исполнети условите да се одржи главната расправа, заради отсуство на една од странките, судот ја одложи расправата, а во меѓувреме ќе ги спроведе сите неопходни проверки согласно наводите на адвокатот и доколку се утврди дека се работи за неосновано одолговлекување на постапката ќе бидат презмени соодветни мерки, се вели во соопштението од Судот.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Косово ги заострува мерките против Ковид-19, не прогласува вонредна состојба

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Нови 57 случаи на коронавирус во Црна Гора

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Ана Ололовска