Судењето за изборни нерегуларности треба да продолжи со изведување материјални докази

Од:

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочишта за случајот на СЈО „Титаник“.

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка и треба да продолжи со изведување материјални докази.

На минатото рочиште меѓу другото беа прикажани службени белешки, партиски известувања, изјави од лица, потврди за одземени предмети.

Во „Титаник“ се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска-Бошковски, како и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за за финансирање изборна кампања.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева повеќе не е ни гевгелиски обвинител

Васко Маглешов

ВИДЕО: Фатиме Фетаи во Скопско, Лиле Стефанова во Радовиш

Васко Маглешов

Обвинетите во „Транспортер“ и „Траекторија“ се вратија од судење – рочиштата одложени

Васко Маглешов

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

Ана Ололовска

Адвокатот на координаторот на ДУИ, Ејуп Алими, нема да одговара за закана кон обвинителот на СЈО

Васко Маглешов

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвинители во СЈО