Студентите во „Стив Наумов“ во петок ќе имаат топла вода и парно греење

Од:

Во постојана координација сме со екипите на БЕГ, се работи интензивно на терен за итно отстранување на дефектот и во рок од два дена, односно во петок, студентите сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ ќе имаат и топла вода и парно греење, информираат од Државниот студентски дом Скопје.

dobivaj vesti na viber

-Во моментов се работи на санирање на наследената катастрофална состојба во домовите и на замена на дотраената и стара опрема, а истовремено се исплатени и обврски во висина од два милиони евра од вкупно наследениот долг од пет милиони евра. Ги уверуваме студентите дека ќе се решат наследените проблеми во студентските домовите кои се затекнати во катастрофална состојба, а условите за живот и учење во студентските домови ќе продолжат да се подобруваат, соопшти Државниот студентски дом Скопје.

Во последна фаза, се вели во соопштението, е воведување на новото мени по повеќе од 15-тина години со што значително ќе се подобри исхраната која е голем проблем за студентите. Наскоро ќе почне реновирање на кујната во „Гоце Делчев“, реконструкција на покривите во „Стив Наумов”, поставување видео надзор за обезбедување поголема безбедност на студентите, подобрување на квалитетот на храната, и реализација на јавни набавки каде за разлика од минатото се бара исполнување на највисоките ISO и хасап стандарди.

Поради дефект на внатрешната инсталација во Студентскиот дом „Стив Наумов“ во една од вкупно четирите згради нема топла вода, а во две згради нема парно греење.

Би можело да ве интересира

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје