ССНМ со осуда за физичкиот напад врз Златев

Од:

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро го осудува физичкиот напад врз новинарот Љупче Златев што се случил синоќа во еден скопски локал .

Според Златев, тој бил физички нападнат од лице, подоцна идентификувано од нападнатиот, кое се обидело да го исфрли од локалот при што му биле нанесени повеќе лесни телесни повреди.

Нападот е пријавен во полиција и ССНМ, стои во денешното соопштение, очекува брзо откривање на сторителите и нивно изведување пред лицето на правдата .

– Слободата на говор и плурализмот во медиумите се основи на секоја демократија и без основна безбедност на новинарите и медиумските работници, не е можно практикување на оваа професија. Ги повикуваме институциите, МВР и Основното јавно обвинителство итно да постапуваат во ваквите случаи и тие да не се оставаат нерешени, бидејќи неказнивоста значи и еден вид охрабрување на идните престапници, се наведува во соопштението од ССНМ.

Од ССНМ уште еднаш потсетуваат дека е потребна итна измена на Кривичниот закон, при што нападот врз новинари и медиумски работници ќе се третира како напад врз службено лице, односно институциите ќе мора по службена должност да преземаат дејствија за расчистување на ваквите напади.

Би можело да ве интересира

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање не треба да се сведе на три фирми

А1он

Маричиќ се сретна со нападнатата новинарка Смилевска, најави посилна законска заштита за „седмата сила“

А1он

Советот на амбасадори го осудува инцидентот врз екипата на ТВ Ал Џезаира

Ана Ололовска

МВР: Напаѓачот на новинарската екипа на Ал Џазира приведен, ќе следува соодветен поднесок

Ана Ололовска

СЕММ го осудува нападот кон новинарската екипа на Ал Џезеира

Ана Ололовска

АВМУ: Осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џазира

Ана Ололовска