ССМ обвинува: Автобуси на ЈСП биле криени во пречистителната станица Волково

Од:

Во текот на вчерашниот ден, автобуси на ЈСП Скопје се кријат и паркираат по објекти на ЈП Водовод и канализација Скопје и истите утринава се уште биле таму со што сериозно се нарушува безбедноста на објектите на ЈП Водовод и канализација Скопје за што в.д директорот Митовски треба да одговара како и да одговараат неговите налогодавачи се вели во објавата од Сојузот на синдикати на Македонија.

– Во пречистителната станица Волково на ЈП Водовод и канализација Скопје во доцните вечерни часови биле внесени и паркирани автобуси на ЈСП Скопје и тоа до самите базени и пумпи со што е нарушена безбедноста, а за што синдикатот СУТКОЗ упорно предупредува изминатите денови.
Пречистителната станица на ЈП Водовод и канализација Скопје во Волково е објект од витално значење за градот Скопје и со ваквиот преседан Митовски како в.д директор и неговиот налогодавач директно го доведуваат во опасност функционирањето на објектот како поради опасност од излевање и истекување на опасни материи од автобусите, како и опасност од предизвикување на хаварија од поголем обем за чија интервенција на итните служби како против пожарната служба ќе бидат попречени се вели во соопштението од ССМ.

Од таму уште тврдат и дека биле злоупотребени ресурси на „Водовод и канлаизација“.

Багер – скип работел и отворал пристап на задната страна од гаражата на ЈСП во Ѓорче Петров со што директно се злоупотребуваат ресурсите и работниците на ЈП Водовод и канализација Скопје со што се прави штета за лични цели на в.д Директорот и на неговиот налогодавач тврдат од Синдикатот.

Бараат в.д. директорот на претпријатитето да биде разрешен, а ОЈО и МВР да преземат мерки.

Би можело да ве интересира

Арсовска нема да набави нови еколошки автобуси, советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ не ја поддржаа одлуката за задолжување

Катерина Павлова-Николовска

Поради загадениот воздух во Скопје се воведува бесплатен јавен превоз

Горан Наумовски

Стоилковски: Билансната картица на ЈСП го потврдува долгот од 1.5 милиони евра кон приватните превозници

Кичевски: Доста беше изживување врз граѓаните, Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје

Во Скопје утре нов хаос: Ќе бидат блокирани клучните крстосници

Катерина Павлова-Николовска

Приватните превозници на протест на „Илинденска“

Ана Ололовска