Советникот Усеини од ДУИ вербално нападнал инспектор поради дивоградбата кај Чинарот

Од:

Инвеститорот на дивоградбата кај Чинарот и советник во Општина Охрид, Нефи Усеини од ДУИ, вербално нападнал инспектор од Скопје, кој сакал да изврши инспекциски надзор на дивоградбата кај Чинарот.

„Во вторникот попладнетo во СВР Охрид, лицето Р.К. (39) од Скопје, кој е инспектор за културно наследство од Управата за заштита на културното наследство при Министерството за култура, пријави нарушен ред и мир на плоштадот Крушевска Република, извршен од Н.У. од Охрид“, велат од СВР Охрид.

Според пријавеното, Усеини вербално реагирал на вонредниот инспекциски надзор во објектот. Од охридската полиција велат дека советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ е повикан на разговор, а по комплетирање на настанот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Дивоградбата кај Чинарот за која Усеини нема потребни дозволи, кои треба да бидат издадени од Општина Охрид, и по еден месец од решението за уривање, остана недопрена од надлежните служби. Општината на 25 март донесе решение за уривање на дивоградбата кај Чинарот и му даде рок од 10 дена на сопственикот сам да ја урне. Речиси еден месец по донесувањето на решението, ниту сопственикот на терасата сам ја урна ниту Општината уриваше.

Објектот чиј инвеститор е Усеини се појави за време на викендотот на 9 и 10 март кога градежни работници со багери и хилти ја урнаа старата платформа и почнаа да градат нова. Сите градежни активности беа нелегални, но инспекцијата на терен излезе десет дена подоцна.

Кристијан Ландов

 

Би можело да ве интересира

Оштетени наплатните рампи на паркиралиштето во центарот на Охрид

Ана Ололовска

Кривични пријави и притвор за крадец од Охрид и негов помошник

Ана Ололовска

Националната комисија за УНЕСКО за 10 дена треба да изработи предлог решение за охридскиот регион

Ана Ололовска

Спасовски: Владата ќе направи се да го задржи Охрид на светската листа на „УНЕСКО“

Драган Поповски

Спасовски и Апостолска: Владата направи пресврт во поддршката на бизнисите

(ВИДЕО) Царовска: За квалитетно техничко образование на младите неопходно е вклучување на компаниите