Со Јакимовски осомничени уште 8 службеници за злоупотреба

Од:

Истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал е за злоупотреба на службената положба и овластување е против поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски и двајца негови соработници, раководители на секторите за експропријација и урбанизам, кои беа уапсени утрово, дознава „А1он“.

dobivaj vesti na viber

Освен Јакимовски, на распит пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд се донесени уште шестмина бизнисмени од градежниот сектор.

Според првичните неофицијални информации, вкупно девет се осомничени дека ја злоупотребиле службената положба, а поранешниот градоначалник Јакимовски и двајцата соработници, времени објекти на државно земјиште што не смееле да бидат легализирани, ги легализирале и ги продавале по најмногу пет евра за квадратен метар.

ОЈО побара притвор за овие тројца осомничени, а за шестмина бизнисмени кои се на распит во Кривичниот суд се побарани мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и да се јавуваат еднаш неделно во судот.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Стевчо Јакимовски позитивен на Ковид-19, ги повикува сите кои биле во контакт со него да одат во самоизолација

А1он

(ВИДЕО) Јакимовски: Јас знам да работам под притисок, немам намера да се конфронтирам

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јакимовски не се чувствува виновен за злоупотребите за кои се гони: Во мој интерес е брза пресуда

Кристијан Ландов

ВИДЕО: „Значи нивното здравје не е важно, нашето е?”, судијата лут на адвокатот на Јакимовски кој поради корона одложи рочиште па отишол на друго судење

Кристијан Ландов

ЗНМ и ССНМ: Осуда за омаловажувачкиот и непримерен однос на Јакимовски кон новинарите

А1он

Јакимовски вознемирен од камерите на судењето: Јасно дека се организирани од еден центар

Ана Ололовска