Следува снежен викенд, од понеделник се очекува стабилно време

Од:

Врнежи од снег утре и во недела претпадне на локално ниво. Од понеделник времето ќе биде стабилно со појава на магла по котлините и со ниски утрински температури кои насекаде ќе бидат негативни и наместа ќе се спуштаат и под -15 степени.

УХМР за утре прогнозира облачно и студено време со врнежи претежно од снег. Врнежите наместа ќе бидат пообилни, особено во западните делови. На планините ќе се формира значителна снежна покривка (над 30 см), а во пониските места од 3 до 10 см. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието и температурите значително ќе опаднат, а ќе има и појава на голомразица. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 5, а максималната ќе достигне од 1 до 8 степени.

Во Скопје утре облачно и студено со врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне 3 степени.

Би можело да ве интересира

Најмногу дожд во изминатото деноноќие во Претор, денеска дожд, грмежи и силен ветер

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Голема промена на времето, следува период на дожд, невреме и грмежи

Катерина Ѓуровски

Од среда дожд и ветер, а на планините снег

Сончево и топло, температура до 31 степен

Катерина Ѓуровски

Сончево и топло до 29 степени