Штипски полицаец се повредил бркајќи тинејџер кој крадел дрва со коњска кола

Од:

18-годишен штипјанец доби кривична пријава за спречување на службено лице во вршење на службено дејствие, откако бегал од полицајци кои го фатиле како краде дрва со уште двајца соучесници, соопшти полицијата.

„СВР Штип поднесе кривична пријава против Т.Д.(18) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на службено лице во вршење службено дејствие“. На 12.02.2021 во Штип, на место викано „Калдрма“, пријавениот со уште две лица биле затекнати од полициски службеници како крадат дрва со запрежна коњска кола, при што се обидел да избега, но бил спречен и приведен, a при приведувањето со повреди се здобил еден полициски службеник,“ се вели во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Млад скопјанец ограбен, претепан и ранет во Центар, му се нафрлиле тројца разбојници

Жарко Настоски

Деца снимале како тепаат помало дете и објавиле на социјални мрежи, полицијата истражува

Жарко Настоски

48-годишен кичевец пронајден мртов во својот стан

Жарко Настоски

Скопјанец измамил кумановка: Му платила 810 евра за наводен паричен надоместок од државата

Катерина Павлова-Николовска

Скопјанец во полициски час шетал со мачета низ центарот на градот

Катерина Павлова-Николовска

Валандовец на Велигден силувал роднина од градот

Жарко Настоски