Штети на грозјето и праските во Росоманско од синоќешниот град

Од:

Невремето што синоќа го зафати регионот на Росоман проследено со град направи штета на грозјето и парските.

dobivaj vesti na viber

– Штетата е голема, оштетувањата според нас се стопроцентни кај лозјата и педесет отсто кај праските. Нема зборови со кои можеме да опишеме како се чувствуваме. И фотографиите кажуваат. Ги молиме надлежните да излезат на терен и да ги проценат штетите, речеВиктор Стојанов од Дебриште.

Драганчо Николов, советник во Подрачната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството во Кавадарци, потврди дека штети има во атарите на росоманските Дебриште, Камен Дол и Манастирец. Рече дека уште денеска ќе излезат на терен за да ги согледаат состојбите и да им дадат препораки на оштетените.

Би можело да ве интересира

Големо невреме во Неготино

(ВИДЕО) Големо невреме во Охрид, откорнат покрив од зграда, оштетени автомобили и куќи

Горан Наумовски

Скопската котлина попладнево беше зафатена од пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Горан Наумовски

Силно невреме во Скопје, откорнати дрвја, поплавени улици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

ВИДЕО: Силно невреме во Србија, делови од Ниш останаа без струја

А1он