Штерјев: Не ми паѓа на памет да ја платам прекршочната на антикорупциска

Од:

Првиот човек на Советот на јавните обвинители, Коле Штерјев, изјави дека не планира да ја плати прекршочната пријава која му ја определи Државната комисија за спречување на корупцијата, која констатира судир на интереси на седницата кога се избирала неговата внука, Марија Ѓорѓева, во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

“Беше индикативно дека за баџанакот на претседателот на Собранието, не било роднинство од втор степен, а тука е прв степен подалечно роднинство”, рече Штерјев.

Тој им порача на антикорупционерите да бидат, како што рече, поконскевентни и да утврдат што е прв, а што е втор степен.

За прекршочната глоба од ДКСК, Штерјев рече дека не планира да ја плаќа. “Не ја платив. Не ми паѓа на ум. Кога ќе одлучи судот, тогаш”, рече Штерјев.

Следната недела во Советот на јавните обвинители ќе се разгледуваат и жалбите на тројцата обвинители кои не постапија за увидот во Собранието на 27 април: Гордана Гешковска, Јован Цветановски и Златко Биковски. Тие се во прв степен дисциплински казнаети да добиваат 30% помала плата половина година.

Би можело да ве интересира

ОЈО отфрли иницијатива на ДКСК поради застареност

Ана Ололовска

Спасовски бара од Антикорупциска да ги истражи обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ против него

А1он

Ректорот Јанкуловски контра антикорупциската комисија: Не земам две плати, туку додаток на плата

Клиника Жан Митрев: Ја поздравуваме иницијативата на Антикорупциска, отворени сме за соработка

А1он

Антикорупциска ќе го испитува јавното приватно партнерство со Жан Митрев

Мери Јордановска

ВИДЕО: Васко Ковачевски и шест други директори на ЕЛЕМ ќе треба да платат казна бидејќи не поднеле анкетни листови

Кристијан Ландов