(ВИДЕО) Шилегов: Наумоски не може да се тргне од позицијата основач на „Плоштад слобода“

Од:

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, призна дека шефот на кабинетот, Никола Наумоски, е сè уште основач на здружението „Плоштад слобода“, кое доби 180 илјади денари од Градот за културен проект. Шилегов тврди дека Наумоски не може да се тргне од таа позиција.

„Не можете да се тргнете од основач на здружение, тоа е број еден. Тој е основач затоа што ви требаат пет луѓе за да основате здружение. Во овој процес нема ништо совршено, ништо сомнително. Никола Наумоски бил дел од раководните стуктури и бил повлечен во моементот кога станал шеф на кабинетот. Тој го замрзна своето челенување и е повлечен од органите на управување на тоа здружение“, вели Шилегов.

Градоначалникот на град Скопје вели дека Наумоски немал влијание врз одлуката.

„Апсолутно, ниту има влијание врз нашата одлука ниту врз одлуката на комисијата. Никола Наумоски не можел да влијае на таа одлука лично, ниту е засегнат. Повторувам, програмата е 16 милиони денари. ‘Плоштад слобода’ има добиено 180 илјади денари од Градот“, вели Шилегов.

Шилегов потсети дека Наумоски бил дел од неговиот изборен штаб и како граѓански активист станал шеф на кабинетот.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

СДСМ: Трајко Славески не закажува вонредна седница на Советот на Град Скопје за помош на семејствата на настраданите во автобуската несреќа

А1он

(ВИДЕО) Јанчева: Поднесовме иницијатива за вонредна седница на Советот на Град Скопје за помош за настраданите во несреќата во Бугарија

А1он

Град Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Катерина Павлова-Николовска

Арсовска: Најмалку еднаш месечно ќе се состанува Координативното тело на градоначалници на Град Скопје

Ана Ололовска

Бочварски: Во буџетот се предвидени пари за Брзиот автобуски превоз во Скопје, Арсовска да ја преиспита одлуката за откажување на проектот

Катерина Павлова-Николовска

Ботаничката градина да биде обележје на Скопје – одбележан јубилејот 70 години постоење

А1он