Шенол Ахмети, снимател во МРТ, ја загуби битката со коронавирусот

Од:

Вечерва од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио телевизија, Шенол Ахмети.

Неговите колеги на социјалните мрежи се збогуваат од човекот кој својата кариера ја посвети на МРТВ, каде што работеше повеќе од 20 години.

Ахмети се заразил од Ковид-19 во последнава недела, а за само неколку дена состојбата му се влошила и завршил на респиратор. Вечерва тој ја загубил битката со коронавирусот.

Ахмети имаше 51 година, а неговите колега велат дека претходно немал сериозни здравствени проблеми.

Тој е вториот медиумски работник кој почина како последица на коронавирусот.

Пред точно еден месец, 44-годишниот Беким Бајрамоски, вработен во локалната телевизија „Спектра“ во Лабуништа почина од Ковид-19.

 

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Им се извинувам на медиумите, не сакам да се им се случи она што се случуваше до 2016

Орце Костов

Истражување: Над половина медиумски работници имаат потпросечни плати, во онлајн-медиумите секој трет е пријавен со полно работно време

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

ВМРО ДПМНЕ ќе предложи амандман за ослободување од социјално и здравствено осигурување на медиумските работници

Катерина Ѓуровски

Промовиран Водич за интегритет на медиумите: Испреплетеноста на медиумската сопственост со уредништвото предизвикува сериозна загриженост околу новинарската независност

Убиството на Вања има карактер на колективна траума, медиумите внимателно да известуваат