Шекеринска: Разговорот на Заев можеше да се спречи, ако се прислушуваше како што правеше Мијалков

Од:

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, смета дека службите не можеле да реагираат за да се спречи разговорот на премиерот Зоран Заев со лажните Столтенберг и Порошенко. Таа вели дека државата мора да се навикне на тоа дека ќе биде цел на хибридни, кибер, но и друг тип закани.

„Знаете кога службите би можеле да реагираат на такво нешто? Кога би го правеле тоа што го правеше Сашо Мијалков. Кога би ги прислушувале сите разговори на премиерот и да ги анализираат“, вели министерката Шекеринска.

На прашањето кој ќе преземе одговорнсот за разговорот на премиерот Заев со руските пранкери Вован и Лексус, Шекеринска рече „Знаете кој презема одговорност во НАТО за разговорот со генералниот секретар? Кој си замина од француската служба поради разговорот?“, додавајќи дека ваквиот тип закани ќе продожат.

„Целта е да го загрозат нашиот пат до членство во НАТО. Во такви ситуации нема да се бираат средства. Ова средство не е искористено само кај нас, туку и со генералниот секретар на НАТО, францускиот претседател, но и серија други луѓе во политиката. Чудно е прашањето како им успеало во Северна Македонија кога гледаме дека тоа им успеало со врвот на алијансата. Таков тип  трикови и закани ќе продолжат, а втора работа, со овој напад не е пробиено ништо што е наша безбедносна содржина. Ние треба да си ја менуваме безбедносната култура и десет пати да провериме. Овие разговори покажаа дека премиерот во секој разговор, на секое ниво, со секој соговорник ги држи истите позиции. Овие закани не се ништо ново, но ние ќе треба да се прилагодуваме на нив“, додаде Шекеринска.

Според министерката, единствена одбрана од ваков тип напади е да се престане со користење  телефони.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев во посета на Тиквешкиот регион: Низ конкретни мерки се грижиме за лозарите

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски со аудио снимки во Собрание: З.З. знаел со чии пари Боки 13 прави телевизија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Заев: Италија е стратешки партнер на С. Македонија и на целиот Балкан

Драган Поповски

Заев: Сите видовме дека има нова табла во МТСП

Драган Поповски

(ВИДЕО) Заев: Пратениците денес гласаат за најважниот документ по осамостојувањето – договорот за пристап во НАТО

Маја Илиевска-Пачемска