Шекеринска: Двојно ќе ги зголемиме платите на сите во здравството

Од:

Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ и носителка на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 5 од Струга посочи на проблемот со иселувањето кој според неа ги мачи сите во Република Македонија.

-Младите во нашата држава не можеа да ги остварат соништата дома, бидејќи власта 10 години работеше само на лично и партиско богатење, затоа заминуваа низ белиот свет, таму формираа семејства, таму ги селеа своите семејства и таму создаваа шанси за пристоен живот.

Ние имаме план за младите во Македонија. Имаме план за живот во Македонија. Тој план подразбира повеќе работни места и подобро платени работни места.

Затоа во нашиот План за живот во Македонија предвидуваме минималната плата во нашата држава веднаш да ја покачиме на 12 илјади денари, на крајот на мандатот таа постепено ќе се зголемува, и ќе изнесува 16 илјади денари.

Паралелно со зголемувањето на минималната плата ќе ги зголемуваме платите и во здравството, и во образованието.

Двојно ќе ги зголемиме платите на сите коишто работат во здравство и се дел од медицинскиот кадар, и лекарите и медицинските сестри и болничарите. На тој начин ќе ги задржиме да останат во јавното здравство на Република Македонија.

Ниту еден наставник или професор кој работи во образованието нема да има плата пониска од просечната плата.

Со серија на мерки со зголемување на минималната плата, со поддршка на домашните компании, со зголемувањето на платите во здравството, и во образованието ќе обезбедиме просечната плата во Македонија да изнесува 30 илјади денари. На тој начин ќе го враќаме животот во Македонија, на тој начин ќе обезбедиме шанси за сите во Република Македонија.

Груевски понуди живот само за себе, за својата фамилија, и за својата политичка партија. Со него нема напред за сите останати во нашата држава, рече Шекеринска.

Би можело да ве интересира

Загадена водата за пиење во Струга

Жарко Настоски

Обилните дождови ја заматија струшката вода, издадена препорака да не се пие

Жарко Настоски

Опожарени трски и сува трева кај Калишта

Катерина Павлова-Николовска

Детското одделение во Струшката болница отворено за пациенти болни од Ковид 19

Слаб интерес за дарување ковалесцентна плазма во Струга

Ана Ололовска

Ременски до Шеќеринска: Дали антинационалната кампања на Каракачанов според НАТО стандардите е хибридна закана?