Шарената револуција собра над 15 илјади евра за казните на демонстрантите

Од:

Шарената револуција која вчера во кафе барот Излет собираше финансиски срества за демонстрантите кои заработија кривични пријави собрала над 955.000 денари, или околу 15.500 евра, објави Шарената револуција на својот Фејсбук профил.

Тие вчера истакнаа дека со собраните средства најпрво ќе се плати казната на Здравко Савески и Никола Куновски, обвинети дека ја уништиле канцеларијата на Иванов на Рекорд, а потоа ќе ги плаќаат и казните на демонстрантите кои се обвинети за боење на државните институции и триумфалната порта.

sarena revolucija pari

Би можело да ве интересира

Шарените револуционери Савески и Куновски одново на обвинителна клупа

Васко Маглешов

По 3 години ќе се чисти бојата од шарената револуција на Јавното обвинителство

ВИДЕО: Најчевска казнета со 200 евра за фрлање боја

Сандра Бошковска

(ВИДЕО) Богоевски: Не давам оставка, јас сум легитимен претставник на Шарената револуција

Наум Локоски

Повторно одложено судењето за Мариглен Демири, следното рочиште закажано догодина

Наум Локоски

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Ана Ололовска